Βόλεϊ

Νίκησε στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός

Μετά από ένα χορταστικό ματς, ο Παναθηναϊκός πέρασε με σπουδαίο διπλό από την Αλεξανδρούπολη, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και τους τρεις βαθμούς από τον Εθνικό επικρατώντας με 3-2 σετ.

Στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος της Α1 εδραιώθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μετά το διπλό στο Βραχάτι, επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ (3-2 σετ) επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη.

Οι «πράσινοι» είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν και τους τρεις βαθμούς αφού προηγήθηκαν 2-0 (25-23, 25-23) και βρέθηκαν 16-11 στο τρίτο, το οποίο κατέληξε στους γηπεδούχους (25-22) που πήραν και το επόμενο (25-23).

Στο τάι-μπρέικ ο Εθνικός έφτασε στο 9-7, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 και από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαν χεράκι-χεράκι μέχρι τέλους, όταν δούλεψε το μπλοκ με τον Κανέλλο που έδωσε στο «τριφύλλι» την ευκαιρία να φτάσει στο 18-16 και τη νίκη.

Ασταμάτητος επιθετικά ήταν ο Γκιμαράες με 30 πόντους και 60% στην επίθεση.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18.