Βόλεϊ

Πήρε την πρώτη του νίκη στην Ευρώπη κι έγραψε ιστορία ο Μίλωνας

Ο Μίλωνας νίκησε 3-1 σετ την ελβετική Σόνενβερντ στο κλειστό της Νέας Σμύρνης στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα γα τους «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών κι έγραψε ιστορία.

Ιστορική μέρα για τον Μίλωνα. Οι «μαυροπράσινοι» της Νέας Σμύρνης νίκησαν 3-1 σετ την πρωταθλήτρια Ελβετίας, Σόνενβερντ, στο «Κροίσος Πέρσης» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και πήραν την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας τους και παράλληλα το σαφές προβάδισμα, ενόψει της ρεβάνς στη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης την επόμενη εβδομάδα, όπου χρειάζονται απλή νίκη ή ήττα με 3-2 σετ για να τα καταφέρουν.

Ο Μίλωνας ήταν ανώτερος της πρωταθλήτριας Ελβετίας κι ακόμα και στο τρίτο σετ, το οποίο έχασε, είχε σετ μπολ στο 24-23 για να πάρει το ματς με 3-0.

Ο Μίλωνας είχε σταθερή υποδοχή, αφού δέχτηκε δύο άσσους, έχοντας οκτώ, καλή ανάπτυξη στην επίθεση και καλό μπλοκ-άμυνα και, παρά τα 33 λάθη και τα 24 χαμένα σερβίς, πήρε το σαφές προβάδισμα.