Βόλεϊ

Ήττα στις λεπτομέρειες

Έστω και στις λεπτομέρειες, η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών έχασε με 0-3 σετ από τη Γερμανία στον τέταρτο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ και γνώρισε την τρίτη της ήττα στον όμιλο.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών έχασε 0-3 σετ από τη Γερμανία στη Λάρισα στον τέταρτο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ και γνώρισε την τρίτη ήττα στο γκρουπ, έχοντας ακόμα, πάντως, ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το τελικό σκορ αφήνει μια πολύ πικρή γεύση στην ελληνική ομάδα, καθώς θα μπορούσε να είναι το ίδιο σκορ υπέρ της, αλλά στα κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ (όπου κρίθηκε εν πολλοίς ο αγώνας), η Γερμανία είχε τις λύσεις και το «καθαρό» μυαλό για να πάρει το προβάδισμα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε με 6-0, 10-4, αλλά, από εκείνο το σημείο και μετά, το σερβίς της Γερμανίας «χάλασε» την ελληνική υποδοχή, έφερε αρκετά μπλοκ και το σκορ έγινε 15-18. Η Εθνική αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε 20-20, είχε δύο σετ μπολ, ωστόσο, στο 25-25, ένα μπλοκ και μία επίθεση της Μπραντ έδωσαν το σετ στη Γερμανία.

Στο δεύτερο σετ, ο Καλμαζίδης πέρασε στο 5-7 τη Γενιτσαρίδη κι η 20χρονη ακραία βοήθησε με τα σερβίς της να «τρέξει» ένα σερί 6-0 (11-7) η ελληνική ομάδα, ωστόσο και πάλι το ματς έγινε ντέρμπι για να φτάσουμε στο 23-23. Η Ιμούντου με δύο σερβίς «χάλασε» την ελληνική υποδοχή, η Βαϊνμάγιερ τελείωσε δύο κόντρα μπάλες και το σκορ έγινε 0-2.

Στο τρίτο σετ, η Γερμανία φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς, προηγήθηκε 12-16 και 13-18, ωστόσο σε μια τελευταία προσπάθεια η Εθνική μείωσε σε 19-20, αλλά η χαμένη κόντρα επίθεση για την ισοφάριση ήταν η αρχή του τέλους, με τη Γερμανία να παίρνει το σετ και το ματς.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 24-26, 25-20

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 15 (15/33 επ.), Λαμπρούση, Διώτη 2 (1/9 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 40% άριστες), Χαντάβα 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (6/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (33% υπ. – 22% άριστες) / Βεργίδου, Παπαφωτίου 1, Γενιτσαρίδη 6 (4/14 επ., 2 άσοι, 31% υπ. – 31% άριστες), Στράντζαλη 1 (1/5 επ.), Καββαδία 1 (1/4 επ.)

Γερμανία (Κοσλόφσκι):Όλενμπροκ 14 (14/33 επ.), Πολ 2 (0/11 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες), Μπραντ 12 (7/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μόλερς 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Ζίλγκε 5 (3/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βάινεμαγιερ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.- 23% άριστες), Ντουρ –λ (69% υπ. – 56% άριστες) / Λίπμαν, Γκέρτις 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 14% άριστες), Στίγκροτ, Ιμούντου

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός τόνισε πως: «Ήταν ένα παιχνίδι που έμοιαζε αρκετά με το πρώτο. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, αλλά, από ένα σημείο και μετά, είχαμε πρόβλημα πάνω στο φιλέ, αφού δυσκολευόμασταν να τελειώσουμε τις επιθέσεις μας. Βέβαια, σε πολλές φάσεις, η Γερμανία έπαιξε εξαιρετική άμυνα, αλλά εκεί υπήρχε μεγάλη διαφορά, αφού, παρόλο που κι εμείς πολλές φορές βγάλαμε δύσκολες άμυνες, δεν τελειώσαμε τις κόντρα μπάλες.

Σήμερα και η υποδοχή μας δεν είχε την απαραίτητη ποιότητα, αφού μας πίεσαν πολύ περισσότερο με το σερβίς τους με αποτέλεσμα να γίνει πιο δύσκολη η ζωή των πασαδόρων μας. Πάντως, το συνολικό πρόσημο των δύο αγώνων στη Λάρισα είναι οπωσδήποτε θετικό. Κάναμε μία νίκη, χάσαμε ένα ματς στις λεπτομέρειες, όπου, ενώ δεν ήμασταν κακοί, θα μπορούσαμε να κάναμε κάποια πράγματα καλύτερα και, κυρίως, να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας σε υψηλά επίπεδα. Θέλα να ευχαριστήσω, για μία ακόμη φορά, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, αλλά και τον κόσμο της Λάρισας για την εξαιρετική τους φιλοξενία».

Ιδιαίτερα ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο τεχνικός της Γερμανίας, Φέλιξ Κοσλόφσκι. «Ολα όσα είπαμε μετά το τέλος του πρώτου αγώνα έπιασαν τόπο, αφού τα κορίτσια τα εφάρμοσαν πλήρως. Είδαμε κάποια πράγματα στο βίντεο, βελτιώσαμε τη λειτουργία μας σε μπλοκ-άμυνα κι, έτσι, καταφέραμε να νικήσουμε. Η Ελλάδα και σήμερα έδειξε καλά στοιχεία, ωστόσο κι εμείς παίξαμε πολύ καλύτερα».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης