Βόλεϊ

Έπεσε αμαχητί ο Ολυμπιακός

Παλεύοντας μόνο στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός έχασε 0-3 σετ από την Τρεντίνο στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και δύσκολα θα βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός έχασε με 0-3 σετ από την πανίσχυρη Τρεντίνο στο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και έκανε «βουνό» την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στην Ιταλία σε μία εβδομάδα, όπου θα χρειαστεί νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-1 σετ για να ελπίζει, στη συνέχεια, μέσω του "χρυσού" σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από νωρίς πίσω στα δύο πρώτα σετ, πάλεψαν στα ίσα στο τρίτο και προηγήθηκαν 23-22, όμως πλήρωσε τις κακές επιλογές στην άμυνα.

Καθοριστικό γεγονός στο τρίτο σετ ήταν η αλλαγή του Αλεξίεφ με τον Κουμεντάκη που άλλαξε την εικόνα της ομάδας του Φερνάντο Μουνιόθ και με όλα αυτά φτάσαμε στο σετ μπολ. Ένα λάθος του Κουμεντάκη έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς να ισοφαρίσουν σε 24-24 και να τελειώσουν το ματς με 24-26 με τον Κοβάτσεβιτς.

Για τους Ιταλούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βετόρι με 15 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Κοβάτσεβιτς.

Για τον Ολυμπιακό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιτ με 12 πόντους.