Βόλεϊ

ΑΕΚ τετράδας

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ την Ηλιούπολη στα νότια προάστια, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και παρέμεινε σταθερά στην πρώτη τετράδα.

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ στην έδρα της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και με +4 από τον ΑΟ Θήρας, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης, αφήνοντας την ομάδα των νοτίων προαστίων κοντά στις επικίνδυνες θέσεις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε εύκολα με 2-0 σετ, όμως η Ηλιούπολη άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι από το τρίτο σετ και μετά. Σε αυτό το σετ, είχε τέσσερις από τους πέντε άσους της και μείωσε εύκολα.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ ξέφυγε με 4-8, αλλά η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 13-13. Εκεί, η «Ένωση» έκανε ένα 3-0 σερί για το 13-16 και έφτασε στη νίκη.

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Εδώ και δύο εβδομάδες, λόγω των υποχρεώσεων στο Πανελλήνιο νεανίδων, η ομάδα έκανε ελλιπή προετοιμασία κι αυτό βγήκε στο γήπεδο. Παρόλα αυτά, τα κορίτσια βρήκαν το σθένος και επέστρεψαν στο παιχνίδι, αλλά δεν αντέξαμε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πήρε μία δίκαιη νίκη».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Πήραμε ένα υπερπολύτιμο "τρίποντο". Για δύο σετ, ήμασταν εξαιρετικοί, όμως χαλαρώσαμε στο τρίτο, κάναμε λάθη και δώσαμε δικαίωμα στην Ηλιούπολη, ωστόσο στο τέταρτο σετ ξαναβρήκαμε τον καλό μας ρυθμό. Δεν μπορώ να πω ότι "κλειδώσαμε" την τέταρτη θέση, αλλά το προβάδισμα των τεσσάρων βαθμών από τη Θήρα είναι σημαντικό. Σήμερα χαλαρώνουμε και όλοι αύριο να χαρούμε στο ΟΑΚΑ την πρόκριση της ποδοσφαιρικής ομάδας».

Τα σετ: 17-25, 14-25, 25-18, 17-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 1 (1/13 επ., 50% υπ. – 40% άριστες), Μαρκοπούλου 14 (11/19 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 16 (13/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αλέξις 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Έντουαρντς 1 (1 άσο), Πατεράκη 7 , Αργυροπούλου –λ (50% υπ. – 30% άριστες) / Γκιαούρη –λ, Γεωργίου, Μπανίκα Σ. 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουνάδη 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 17% άριστες), Γιακουμή 16 (12/16 επ., 4 μπλοκ), Κατσαντώνη 17 (17/40 επ.), Αργυροπούλου 8 (4/19 επ., 4 άσοι, 50% υπ. – 30% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 25% άριστες) / Φάκη 2 (2/4 επ.), Ρίζου, Πατέλη, Τοντάι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)