sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Σαν σήμερα το ευρωπαϊκό της Λιμόζ στο ΣΕΦ (vids)

Στις 15 Απριλίου του 1993, η Λιμόζ του Μάλκοβιτς επικράτησε 59-55 της Μπενετόν Τρεβίζο και κατέκτησε το μοναδικό Κύπελλο Πρωταθλητριών της ιστορίας της.

Μια μέρα σαν σήμερα το 1993, η Λιμόζ έγραψε την πιο χρυσή σελίδα στο βιβλίο της ιστορίας της!

Καθοδηγούμενη από τον Μπόζινταρ Μάλκοβιτς στον πάγκο και έχοντας παίκτες σαν τον Γιούρι Ζντοβτς και τον Μάικλ Γιανγκ, η γαλλική ομάδα νίκησε 59-55 την Μπενετόν Τρεβίζο στον τελικό που διεξήχθη στο ΣΕΦ και κατέκτησε το μοναδικό Κύπελλο Πρωταθλητριών της ιστορίας της!

Μάλιστα, έγινε ο πρώτος -και μοναδικός μέχρι σήμερα- σύλλογος από τη Γαλλία που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Θυμίζουμε ότι στο Final-4 της διοργάνωσης συμμετείχε και ο ΠΑΟΚ, ο οποίος τερμάτισε 3ος νικώντας στον μικρό τελικό τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Δείτε το δεύτερο ημίχρονο, τα τελευταία δευτερόλεπτα του τελικού και τους πανηγυρισμούς των Γάλλων: