Ατρόμητος-Ηρακλής 2-1

Τη νίκη με σκορ 2-1 πήρε ο Ατρόμητος στον αγώνα κόντρα στον Ηρακλή, για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καραγκούνη στο 24’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 34’ με τον Σαγκανόφσκι, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παπαζαχαρίας στο 45’. Με τη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους δύο βαθμούς την Καβάλα που βρίσκεται στην έκτη θέση.

Το ματς:

Με 4-4-2 επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο ο Γιώργος Δώνης θέλοντας να πιέσει από τα άκρα τον Ηρακλή, σε αντίθεση με τον Γιόζεφ Μπουμπένκο, ο οποίος αντίταξε ένα 4-1-4-1 θέλοντας να θωρακίσει τη μεσαία του γραμμή και να πάρει τον έλεγχο στον νευραλγικό αυτό χώρο.

Πιο αποδοτική αποδείχτηκε η τακτική των γηπεδούχων αφού από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήραν τα ηνία του αγώνα και μετέφεραν το παιχνίδι στην εστία του Ηρακλή. Κάποια σουτ που έγιναν στα πρώτα λεπτά από τους Περιστεριώτες δεν απείλησαν την εστία των φιλοξενούμενων, αλλά το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου. Στο 24’ όμως άνοιξε το σκορ όταν ο Περόνε από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο επερχόμενος Καραγκούνης, με σουτ πάνω στην κίνηση "άνοιξε" το σκορ για τους γηπεδούχους.

Το γκολ αυτό δεν μείωσε την επιθετικότητα των παικτών του Γιώργου Δώνη, οι οποίοι κυνήγησαν και ένα δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 34’ αφού μετά το σουτ του Νεμπεγλέρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Φερνάντεζ απέκρουσε ασταθώς και ο Σαγκανόφκσι από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκαν αποφάσισαν να βγουν στην επίθεση, κάτι που απέφερε καρπούς στο 45’, όταν ο Παπαζαχαρίας με πολύ ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κομπαγιάσι μείωσε σε 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Την πρωτοβουλία των κινήσεων διατήρησε και στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Ατρόμητος, ψάχνοντας ένα ακόμα γκολ ώστε να διασφαλίσει τη νίκη. Από την πλευρά τους οι Θεσσαλονικείς, μετά από ένα «παγωμένο» πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους, χωρίς να καταφέρουν όμως και πάλι να σκοράρουν. Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό στο δεύτερο 45λεπτο, κάτι που ανάγκασε τον διαιτητή Χαραλαμπίδη να βγάλει αρκετές κίτρινες κάρτες ώστε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το σκορ δεν άλλαξε, αφού στη μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, ο Σαγκανόφσκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Φερνάντεζ στο 89’ με αποτέλεσμα να πάρουν οι γηπεδούχοι την έβδομη εντός έδρας νίκη τους τη φετινή σεζόν.