Τον «βύθισε» ακόμη περισσότερο

Μεγάλη νίκη, τόσο βαθμολογικής όσο και σε έκταση, πήρε ο Ατρόμητος απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Οι Περιστεριώτες έδειξαν τα… δόντια τους και πήραν το τρίποντο με τα τέρματα που σημείωσε στο β’ ημίχρονο. Ο Περόνε άνοιξε το σκορ (58’), ο Κριπιντίρης σφράγισε τη νίκη στο 78’, ενώ ο Λουτσιάνο έδωσε διαστάσεις θριάμβου το παιχνίδι σημειώνοντας το τελικό 3-0. Η ήττα αυτή, σαφέστατα, δυσκολεύει την υπόθεση παράμονή του Απόλλωνα στην κατηγορία.

Το ματς:

Η ανάγκη των τριών βαθμών φαίνεται πως έδωσε ώθηση στις δύο ομάδες. Το παιχνίδι, λοιπόν, διεξήχθη με την προβλεπόμενη επιθετική διάθεση. Αμφότεροι οι αντίπαλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σαφής τις εντολές για πίεση. Στα πρώτα δέκα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να επισκεφτούν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη.

Αντιθέτως, οι παίκτες του Γκιγιέρμο Όγιος… συνήλθαν γρήγορα και με πίεση σε όλες τις γραμμές κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με κύριο εκφραστή τον Λουτσιάνο, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να δείξουν τα δόντια τους, αναγκάζοντας ταυτόχρονα τους «Πόντιους» να γυρίσουν πίσω. Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του Κατσαβάκη περιορίζονταν στην αμυντική τους γραμμή, μια και ο έμπειρος Βραζιλιάνος συνέχισε να ανησυχεί την εστία του Κόβατς. Ωστόσο, από το 25’ και μετά τα δεδομένα άλλαξαν.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν και πάλι το τέμπο τους, μαζί και τις γραμμές τους στο γήπεδο και μέσα σε δέκα λεπτά απώλεσαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ (με Μπρίτο και Χετεμάι). Όπως και να έχει, οι φιλοξενούμενοι αν και έδειχναν να έχουν προβλήματα όταν τους πίεζε ο Ατρόμητος, έβρισκαν τη λύση και προκαλούσαν πολλούς κινδύνους. Με τη συμπλήρωση 45’ δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με εμφανείς τις διαθέσεις τους να «καθαρίσουν» από νωρίς το ματς. Περιόρισαν τον αντίπαλο μεταξύ κέντρου και άμυνας, αλλά τα σουτ που επιχείρησαν δεν είχαν τύχη. Τα λεπτά κυλούσαν και έπρεπε να φτάσουμε στο 58’ για να δούμε κάποιο γκολ. Αυτό επιτεύχθηκε από τον πρώην παίκτη του Απόλλωνα, Εμάνουελ Περόνε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μουράφσκι και δεν χαρίστηκε στους «Πόντιους»…

Από εκείνο το σημείο, οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έδειξαν πως δεν είχαν να ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το ματς. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, όταν ο Όγιος απέσυρε από τον αγώνα τους Τσίγκα και Περόνε (αναγκαστική αλλαγή) και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο παίκτες για να γεμίσει τη μεσαία γραμμή. Όπως είναι φυσικό, το κέντρο του Ατρόμητου έγινε συμπαγές, δεν άφηνε χώρο να ανοιχτεί ο αντίπαλος και ως εκ τούτου δεν κινδύνευσε. Αντίθετα, συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσε σωστά και με ηρεμία τη μπάλα, ενώ όσες φορές του δόθηκε η ευκαιρία κυνήγησε το δεύτερο τέρμα. Σε μία από αυτές, ο Κριπιντίρης κατάφερε να περάσει και τον Κόβατς και να «κλειδώσει» τη νίκη για την ομάδα του. Εκτός αυτού, ο Λουτσιάνο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του σημειώνοντας το τελικό 3-0 στο 85’.