Γαλλία

Ξεμπέρδεψε σε ένα ημίχρονο η Λανς πριν τον Παναθηναϊκό!

Με ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο η Λανς έβαλε τις βάσεις για την άνετη νίκη (2-0) επί της Μπρεστ, ενόψει της ρεβάνς κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και παίζοντας με φουλ… γκάζι στο πρώτο ημίχρονο, η Λανς ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπρεστ, νικώντας 2-0, λίγες ημέρες πριν τη ρεβάνς κόντρα στον Παναθηναϊκό (29/8, 21:00), στο ΟΑΚΑ, για τα Playoffs στο Conference League.

Σε επιθετικό μονόλογο μετέτρεψε από νωρίς την αναμέτρηση η Λανς, πατώντας συνεχώς στη μεγάλη περιοχή της Μπρεστ. Στο 19ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσάβες, ύστερα από εξαιρετική πάσα του νεοαποκτηθέντα Ζαρουρί. Η πίεση των «λανσουά» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 45’, χάρη σε αυτογκόλ του Λε Καρντινάλ.

Παρά το γεγονός ότι δεν έπαιζε στην ίδια ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, η Λανς αρκετές φάσεις, ενώ και η Μπρεστ είχε κάποιες καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα τον Σαμπά. Χάρη στον Μπιζότ η ομάδα της Βρετάνης δεν δέχτηκε άλλο τέρμα μέχρι τη λήξη, ενώ στο 89’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μασάδο για σκληρό μαρκάρισμα.

Η ομάδα του Στιλ έκανε το 2/2 και ανέβηκε στους 6 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Μπρεστ γνώρισε δεύτερη ήττα.