Κύπρος

Έπιασε πέναλτι στο ντεμπούτο με την ΑΕΚ Λάρνακας ο Αθανασιάδης!

Ο Γιώργος Αθανασιάδης, στο ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ Λάρνακας απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού, έπιασε πέναλτι!

Με απόκρουση πέναλτι ξεκινάει η θητεία του Γιώργου Αθανασιάδη στην Κύπρο!

Ο 31χρονος, πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, που μόλις πριν από λίγα 24ωρα ανακοινώθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, έπιασε πέναλτι στο ντεμπούτο του απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού!

Με το σκορ στο 1-0 από το 20', οι γηπεδούχοι κέρδισαν την εσχάτη των ποινών στο 30'. Συγκεκριμένα ο Μαλεκκίδης κέρδισε πέναλτι από καθαρή ανατροπή του Ναούμ.

Ο Σαγκάλ, λοιπόν, ανέλαβε την εκτέλεση και σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Αθανασιάδη, ωστόσο ο κίπερ της ΑΕΚ έπεσε σωστά και απέκρουσε σωτήρια, κρατώντας το 1-0 και την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι!

Να σημειωθεί, δε, πως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του α' ημιχρόνου στο ντέρμπι του ΑΛΦΑΜΕΓΑ, ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντε Αλμέιδα με απευθείας κόκκινη για δυνατό φάουλ στον Γκαρσία. Αρχικά ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη, το VAR τον ενημέρωσε για ενδεχόμενο κόκκινης, πήγε να το δει ξανά και άλλαξε απόφαση, αποβάλλοντας τον μέσο των γηπεδούχων.