Oλλανδία

Έριξε πεντάρα κι «ανάσανε» ο Αγιαξ

Ένας «καταιγιστικός» Αγιαξ σάρωσε 5-0 στο Άμστερνταμ τη Φορτούνα Σιτάρντ σε εξ αναβολής ματς της τρίτης αγωνιστικής της Eredivisie και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις, έχοντας και δύο ματς λιγότερα.

«Ξύπνησε» ο Αγιαξ. Ο «Αίαντας» σάρωσε 5-0 τη Φσρτούνα Σιτάρντ στο «Άμστερνταμ Αρίνα» σε εξ αναβολής ματς της τρίτης αγωνιστικής της Eredivisie και πήρε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό ολλανδικό πρωτάθλημα, έχοντας και δύο ματς λιγότερα που θα μπορούσαν να τον είχαν φέρει στο -3 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους ισόβαθμους μαζί του με έξι πόντους.

Οι πρωτευουσιάνοι έφτασαν στο 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Τέιλορ στο 9’ και Τραορέ στο 24’. Η αποβολή του Γκαθ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου βοήθησε τον «Αίαντα» να φτάσει στην επίτευξη ακόμα τριών τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μπάας στο 58’, Ρενς στο 71’ κι Ακπομ στο 87’.