Αγγλία

Έχασε τον Σαλιμπά και «λύγισε» για πρώτη φορά η Άρσεναλ

Η αποβολή του Σαλιμπά στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης στο Vitality Stadium αποδείχθηκε καθοριστική για την πρώτη φετινή ήττα της Άρσεναλ με το 2-0 από την Μπόρνμουθ!

Η 8η αγωνιστική της φετινής Premier League έφερε και το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα σε όλες τις διοργανώσεις για τους Λονδρέζους.

Ο Σαλιμπά στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης γκρέμισε τον Εβανίλσον προτού εκείνος φύγει σε τετ-α-τετ με τον Ράγια κι αυτό έφερε την αποβολή, έπειτα και από το τσεκάρισμα της φάσης στο On-field review, αφού αρχικά ο ρέφερι είχε δείξει κίτρινη…

Οι «cherries» του Άντονι Ιραόλα επιχείρησαν να πιέσουν και να κυνηγήσουν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική ισορροπία και τελικά πέτυχαν το στόχο τους. Αν και στο 68ο λεπτό ανησύχησαν με τη φοβερή χαμένη ευκαιρία του Μαρτινέλι που ανενόχλητος πλάσαρε, αλλά νικήθηκε από τον Κέπα.

Στο 70’, λοιπόν, ο Κρίστι με το αριστερό έπειτα από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ άφησε εμβρόντητο τον Ράγια για το 1-0, ενώ, στο 78’, ο Ισπανός πορτιέρε ανέτρεψε κι εκείνος τον Εβανίλσον, με τον Κλάιφερτ να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 2-0.