Αγγλία

Οι στόπερ της Σίτι ηγήθηκαν για την «απόδραση» από την έδρα της Γουλβς στο 95' με ανατροπή!

Απίθανο πέρασμα της Σίτι από το «Μολινό» με γκολ ανατροπής στο 90'+5'! Γκβάρντιολ και Στόουνς το πήραν πάνω τους και οδήγησαν τους «πολίτες» στο τεράστιο, όπως ήρθε, αποτέλεσμα στο «Μολινό»!

Η Γουλβς θα μπορούσε από το 20ό λεπτό να έχει αναγκάσει τη Σίτι να ανέβει ένα μεγάλο βουνό στην αναμέτρηση. Σχεδόν πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να κρατήσουν τους πρωταθλητές Αγγλίας στην ισοπαλία, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα, οι «πολίτες» πήραν αυτό που ήθελαν με το 2-1.

Ο Στραντ Λάρσεν στο 7ο λεπτό με ωραίο τελείωμα έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Σεμέδο από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ και ο δημιουργός του γκολ στο 20' έφυγε μόνος απέναντι από τον Έντερσον, αλλά νικήθηκε.

Αυτή η φάση θα μπορούσε να έχει αποδειχθεί καθοριστική, με τη Σίτι τελικά να βρίσκει γκολ ισοφάρισης, όταν ο Γκβάρντιολ με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής στο 33' έκανε το 1-1.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα επέμειναν μέχρι τέλους, ο Ζοσέ Σα στα γκολπόστ των «λύκων» έκανε ό,τι μπορούσε τις στιγμές που έπρεπε να κρατήσει την μπάλα μακριά από την εστία του, αλλά στο 90'+5' δέχθηκε το γκολ.

Ο Τζον Στόουνς με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ σκόραρε για την ανατροπή και το 2-1, με τον ρέφερι να βλέπει τη φάση στο On-field review έπειτα από παράπονα των ανθρώπων της Γουλβς για οφσάιντ του Μπερνάρντο Σίλβα που βρισκόταν κοντά στον Σα.

Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός κρίθηκε -ορθά- πως δεν επηρέαζε τη φάση και κάπως έτσι η Σίτι πήρε το τεράστιο «τρίποντο», προς μεγάλη απογοήτευση της Άρσεναλ μετά τη δική της ήττα (2-0) από την Μπόρνμουθ.