Πορτογαλία

Ζέσους: «Άφησαν το γκάζι επειδή ακολουθεί η ΑΕΚ»!

Ικανοποιημένος από τη νίκη της Μπενφίκα κόντρα στη Λεϊσόες εμφανίστηκε ο Ζόρζε Ζέσους, μετά τη λήξη του χθεσινοβραδινού ματς. Οι «αετοί» της Λισαβόνας σάρωσαν με 5-0 την αντίπαλό τους στο «Ντα Λουζ», στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο, ο 55χρονος προπονητής υποστήριξε ότι η ομάδα του άφησε το… γκάζι, αφού την Πέμπτη αντιμετωπίζει την ΑΕΚ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

«Το παιχνίδι ήταν ποιοτικό, αλλά ήθελα να γίνουν κάποια πράγματα πολύ γρήγορα και αυτό είχε επίδραση στον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε η ομάδα. Εν πάση περιπτώσει, είμαστε προετοιμασμένοι για όλες τις καταστάσεις, επειδή οι αγώνες κερδίζονται σε 90 λεπτά. Δεν γίνεται να κερδίζεις με δύο ή τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο ενός ματς», δήλωσε αρχικά ο Πορτογάλος τεχνικός.

Στη συνέχεια, ο Ζέσους ανέφερε ότι δεν έδωσε οδηγίες για να παρακινήσει περισσότερο τους παίκτες του και να πετύχουν αυτό το εκπληκτικό αποτέλεσμα: «Οι παίκτες είναι σε θέση να τα πάνε καλύτερα. Επειδή υπάρχει ένα παιχνίδι την Πέμπτη (με την ΑΕΚ), είναι φυσικό ορισμένοι να άφησαν το “γκάζι”. Προσπάθησα τους ηρεμήσω εν όψει του επόμενου αγώνα (σ.σ.: η Λεϊσόες έπαιζε με εννιά παίκτες από το 55', αφού αποβλήθηκαν ο Πούγκα στο 27' και ο Σίλβα στο 54')».

Επιμέλεια: Σταύρος Καλογεράκης