sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Και στο τέλος κερδίζει ο Ολυμπιακός

Για πολλοστή φορά ο Ολυμπιακός κερδίζει ένα ματς που κρίνεται στο τέλος στη φετινή περίοδο. Μετά το τελευταίο του θύμα, τη Νίζνι, το www.sport-fm.gr παρουσιάζει τις… αποδείξεις.

Ομάδα… τέταρτης περιόδου αποδεικνύεται ο φετινός Ολυμπιακός. Στο χθεσινό παιχνίδι με τη Νίζνι ήταν η πολλοστή φορά τη φετινή περίοδο που οι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν ένα ματς στο τέλος.

Είναι ενδεικτικό ότι στα 17 παιχνίδια που έχουν δώσει οι «ερυθρόλευκοι», το σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν υπέρ τους στα 11, σε βάρος τους μόνο σε πέντε, ενώ ένα παιχνίδι είχε… ισοπαλία.

Στα τελευταία δεκάλεπτα της φετινής Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός έχει συνολικό σκορ 347-300, που μεταφράζεται σε 20,4 πόντους υπέρ και 17,6 κατά ανά αγώνα. Στην πρώτη φάση οι αντίστοιχοι μέσοι όροι ήταν 19,5-17,7, ενώ στο Top 16 υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, 21,7-17,5.

Αναλυτικά οι τέταρτης περίοδοι στα ματς του Ολυμπιακού και τα τελικά αποτελέσματά του:

Βαλένθια-Ολυμπιακός: 14-15 (68-71)
Ολυμπιακός-Λαμποράλ Κούτσα: 15-12 (63-57)
Νεπτούνας-Ολυμπιακός: 21-21 (81-85 στην παράταση)
Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός: 21-12 (57-62)
Ολυμπιακός-Γαλατάσαραϊ: 25-13 (93-66)
Ολυμπιακός-Βαλένθια: 23-16 (77-76)
Λαμποράλ Κούτσα-Ολυμπιακός: 21-18 (89-70)
Ολυμπιακός-Νεπτούνας: 20-26 (89-79)
Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας: 22-11 (64-59)