NBA

Ο Ντόντσιτς χάλασε την επιστροφή του Ντέιβις

Η επιστροφή του Ντέιβις δεν έφτανε στους Λέικερς που έχασαν από τους Μάβερικς, ενώ οι Σέλτικς «καθάρισαν» τους Σανς.

Ο Άντονι Ντέιβις έδειξε αρκετά «σκουριασμένος» επιστρέφοντας μετά από απουσία 30 αγώνων λόγω τραυματισμού και οι Λέικερς έχασαν με 115-110 από τους Μάβερικς στο Ντάλας. Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν και πάλι απολαυστικός με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ για τους γηπεδούχους, που στην τρίτη περίοδο έχασαν με πρόβλημα στον αστράγαλο τον Κρίσταπς Πορζίνγκις. Ο Ντέιβις σε 17 λεπτά περιορίστηκε σε 4 πόντους με 2/10 σουτ και 4 ριμπάουντ. Οι Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ (29π.) και Ντένις Σρέντερ (25π.-13 ασίστ) δεν αρκούσαν για τους πρωταθλητές, που συνεχίζουν να παίζουν χωρίς τον τραυματία Λεμπρόν Τζέιμς.

Σε εξαιρετικό «φεγγάρι» οι Σέλτικς, επικράτησαν 99-86 των Σανς φτάνοντας τις εννιά νίκες στα έντεκα τελευταία ματς. Παρά την απουσία του τραυματία Τζέιλεν Μπράουν και με τον Τζέισον Τέιτουμ άστοχο (15π. με 3/15 σουτ), ο Κέμπα Γουόκερ έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια έχοντας 32 πόντους με 11/17 σουτ. Ο Κρις Πολ με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ ξεχώρισε από το Φίνιξ που έμεινε δύο αγώνες πίσω από τους Τζαζ στη μάχη για την πρώτη θέση στη Δύση.

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, οι Πέλικανς ξέσπασαν στους Μάτζικ περνώντας με 135-100 από το Ορλάντο. Ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 23 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής, ενώ άλλους 29 πρόσθεσε ο Μπράντον Ίνγκραμ.

Σταθερά σε θέση… play in παραμένουν οι Σπερς, που μετά από πέντε σερί εντός έδρας ήττες κέρδισαν 106-91 τους Πίστονς. Ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 26 πόντους, ενώ ο Γιάκομπ Πελτλ πρόσθεσε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 τάπες.

Σημαντική νίκη στο κυνήγι της… δέκατης θέσης πήραν οι Μπουλς, 108-91 επί των Χόρνετς. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς κατέγραψε 18 πόντους και 16 ριμπάουντ για το Σικάγο, που έπαιξε για πέμπτο σερί ματς χωρίς τον Ζακ ΛαΒίν, ο οποίος παραμένει σε καραντίνα.