NBA

Xαμ για Γουέστμπρουκ: «Τον άφησα στον πάγκο διότι οι υπόλοιποι είχαν βρει ρυθμό»

Ο Ντάρβιν Χαμ εξήγησε τον λόγο που δεν χρησιμοποίησε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο τον Ράσελ Γουέστμπρουκ.

Στον πάγκο παρέμεινε για όλο το τέταρτο δωδεκάλεπτο ο Ράσελ Γουέστμπρουκ στην νίκη των Λέικερς επί των Πίστονς (124-117), και ο προπονητής του, Ντάρβιν Χαμ μίλησε για το γεγονός αυτό.

«Mερικές φορές δεν χρειάζεται να κοιτάς τα στατιστικά, απλά αφήνεις τους παίκτες που έχουν βρει ρυθμό να αγωνιστούν. Αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποίησα τον «Russ» στην τελευταία περίοδο. Είδα από την αρχή ότι το momentum ήταν υπέρ μας και ότι το σχήμα που είχα επιλέξει λειτουργούσε, οπότε δεν υπήρχε λόγος να το αλλάξω», δήλωσε μετά τον αγώνα ο coach Χαμ.

Ο «Βrodie» έμεινε στο παρκέ για 21 λεπτά και σημείωσε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο επόμενος αγώνας των «λιμνάθρωπων» είναι με αντίπαλο τους άσπονδους εχθρούς τους, τους Μπόστον Σέλτικς (15/12, 5.00 ώρα Ελλάδας).

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζαντιώτης