Ελλάδα

Πήρε το φιλικό ντέρμπι με τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα του «Νίκος Φάσουρας» το Περιστέρι

Ιδανικό ξεκίνημα με ντέρμπι στο φιλικό τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» που διεξάγεται στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», με τον Πανιώνιο να παίρνει την οριακή νίκη με 74-73 κόντρα στο Περιστέρι.

Ξεκίνημα με ματσάρα στο 5ο φιλικό τουρνουά «Νίκος Φάσουρας»!

Περιστέρι και Πανιώνιος τέθηκαν αντιμέτωποι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να παίρνει την οριακή νίκη με 74-73.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κάναντι (14π., 5ριμπ., 3/4τρ.), Ννόκο (13π., 7ριμπ., 5/δίπ.) και Κένταλ Σμιθ (12π., 6ασ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Κόφι (16π, 7 ριμπ), Πάπας (15π) και Σι Τζέι Χάρις (12π, 5ριμπ, 5ασ).

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παίζοντας δυνατές άμυνες και παίρνοντας προβάδισμα με 11-4, ενώ ο Πανιώνιος μείωσε σε 13-9 και 15-11, βλέποντας όμως το Περιστέρι να κλείνει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 19-13.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη παρέμεινε διατηρήθηκε σε «απόσταση ασφαλείας» στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, μέχρι ο Πανιώνιος να βρει ρυθμό, περνώντας μπροστά με 31-30, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι και το 39-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν αν προηγούνται μέχρι και με +11 (45-56), αλλά το Περιστέρι βρήκε αντίδραση και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι, μέχρι και τελευταία του δευτερόλεπτα, με τον Πανιώνιο να παίρνει τελικά τη νίκη με 74-73.

Η δράση στο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» θα συνεχιστεί το Σάββατο (21/9, 19:00) με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει τον Πανιώνιο, ενώ την Κυριακή θα διεξαχθεί το Περιστέρι-ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-40, 56-59, 73-74

Περιστέρι (Λιμνιάτης): Παπαγεωργίου, Κόφι 16 (7 ριμπ.), Ξανθόπουλος (8 ασίστ), Πάπας 15 (4/8 τριπ.), Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 11, Χάρις 12 (1/3 τριπ.), Πάτον 2, Κάρμπερι 7 (1/4 τριπ.), Έντι 7 (1/7 τριπ.), Ζούγρης 3.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σμιθ 12, Γούλριτζ 6, Μιλεντίγιεβιτς, Τσαλμπούρης 2, Κακλαμανάκης 4, Ντέιβις 6 (6 ριμπ.), Σαλούστρος 7 (1/3 τριπ.), Μπράουν 3 (1/4 τριπ., 7 ριμπ.), Κάνναντι 14 (3/4 τριπ.), Νόκο 13 (7 ριμπ.), Γκίκας 7 (1/3 τριπ.).