Περίπατος και… Χάισλιπ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του, παίρνοντας εύκολα τη νίκη με 92-60 επί του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ για την 13η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών. Το «τριφύλλι» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στους «θαλασσί», ενώ ο Θανάσης Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε στο ημίχρονο του αγώνα την απόκτηση του Αμερικανου πάουερ-φόργουορντ Μάρκους Χάισλιπ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 53-25, 79-41, 92-60

Απλά ανώτερος… Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς ότι δεν θα δυσκολευτεί για τη νίκη. Οι «πράσινοι» με τον Καλάθη να δίνει τις λύσεις προηγήθηκαν με 14-4 και όχι απλά διατηρήσαν τη διαφορά αλλά την αύξησαν στους 15 στο τέλος της περιόδου, 25-13. Πήρε μπροστά ο Γιασικεβίτσιους! Ο Σάρας πήρε το… όπλο του και εκτίναξε τη διαφορά στους 20 (39-19). Ο Λιθουανός με τους 14 πόντους που πέτυχε στο δεύτερο πεντάλεπτο του δεκάλεπτου έδωσε προβάδισμα 28 (53-25) στους «πράσινους», κλειδώνοντας παράλληλα την υπόθεση νίκη.

Επίδειξη δύναμης… Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν μπροστά με 28, όμως δεν κατέβασε ταχύτητα στο παιχνίδι του. Οι «πράσινοι» είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και χωρίς να δυσκολευτούν, παίζοντας θεαματικό κατά διαστήματα μπάσκετ η διαφορά ανέβαινε συνέχεια (31, 61-30), Πλέον, όλα είχαν κριθεί και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέρασε στο παρκέ τον νεαρό Γιάννη Καραμολέγκο, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το καλάθι… Το τελικό 92-60 άφησε ικανοποιημένους όσους βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 11, Τέπιτς 7, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 5, Βεργίνης 3, Φώτσης 11, Καραμαλέγκος, Μπόγρης 1, Γιασικεβίτσιους 20, Διαμαντίδης 7, Πέκοβιτς 6, Καλάθης 9

Κολοσσός(Σφαιρόπουλος): Χάρις 13, Παντελιάδης 3, Δανας 2, Βασίλιεβιτς 2, Ζάρας 8, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος 2, Ντοζίερ 6, Χαρίσης, Τσάμης, Παππάς 16, Μοντς 6