Ευρώπη

Άνετο προβάδισμα... τίτλου για Ζαλγκίρις!

Η Ζαλγκίρις επικράτησε 90-75 της Ρίτα στο Κάουνας κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Προβάδισμα... τίτλου πήρε η Ζαλγκίρις η οποία έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στη Λιθουανία, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 90-75 της Ρίτα στο πρώτο παιχνίδι των τελικών.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκεί όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (12-17), προτού ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος 23-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +16 στο ημίχρονο (51-25).

Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις έκανε εξαιρετική διαχείριση του σκορ, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 90-75. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λοβέρν με double-double (18 πόντους, 10 ριμπάουντ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπούβα με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 51-35, 71-59, 90-75