Ευρώπη

«Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις

Με «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις νίκησε στο Κάουνας την Πιένο 95-76 σε εξ αναβολής ματς της λιθουανικής Λίγκας και διατήρησε τη διαφορά της στην κορυφή.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε στη «Ζαλγκίριο Αρίνα» την Πιένο 95-76 σε εξ αναβολής ματς της λιθουανικής Λίγκας και έφτασε στο 15-2 σε 17 ματς και με δύο αγώνες λιγότερους, παραμένοντας σταθερά στην κορυφή και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 8-11.

Οι πρωταθλητές της βαλτικής χώρας έκαναν επιμέρους σκορ 53-28 στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο τελικό +19. Σε αυτό, συνετέλεσαν περισσότερο οι Γκριγκόνις με 26 και Γκέμπεν με 15 πόντους.