Ευρώπη

«Σκότωσε» τη Βίρτους στην παράταση και την απέκλεισε η Βενέτσια!

Αν και παραλίγο να πληρώσει την αστοχία της στις βολές στην κανονική διάρκεια, ένα καλάθι του Ντέι στο τέλος της παράτασης έδωσε τη νίκη-πρόκριση (82-81) στη Βενέτσια κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια!

Με τον Όστιν Ντέι να… ξεραίνει τη Βίρτους Μπολόνια στην παράταση, με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βενέτσια πήρε τη νίκη (82-81) και παράλληλα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του ιταλικού Κυπέλλου.

Με τρίποντο του Μπράμου, η ομάδα της Βενετίας πήγε στο +3 (65-68) στο 39’, αλλά οι βολές του Τεόντοσιτς, σε συνδυασμό με τις 0/4 που είχαν από τη γραμμή οι Ντέι και Ντενικολάο, στον εναπομείναντα χρόνο, έστειλαν το ματς στην παράταση με το σκορ της κανονικής διάρκειας να ήταν το 68-68.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς κάτοχο και ένα καλάθι του Ντέι στα 3'' πριν τη λήξη να δίνει τη νίκη (81-82) στη Βενέτσια.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας από τη Βενετία ήταν ο Τονούτ με 16 πόντους, με τον «λυτρωτή» Ντέι να είχε 15π. και τον Τσάπελ 14π. Ο Μάικ Μπράμος πρόσθεσε με τη σειρά του 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από το σύνολο του Τζόρτζεβιτς, ξεχώρισε ο Μάρκοβιτς με 18 πόντους, με τους Τεόντοσιτς και Γουίμς να είχαν από 15π. ο καθένας, αλλά ο Σέρβος γκαρντ να είχε 2/15 σουτ (1/7διπ., 1/8τρ.) και 10/14 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 32-37, 47-50, 68-68 κ.α., 81-82 παρ.