Ευρώπη

Πήρε το θρίλερ στη Βενετία και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας η Κρεμόνα!

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η Κρεμόνα απέδρασε με το διπλό (73-75 στην παράταση) από την έδρα της Βενέτσια και έκανε break στο break.

Ματς για γερά νεύρα και ακατάλληλο για καρδιακούς το τρίτο της σειράς Βενέτσια-Κρεμόνα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 75-73 στην παράταση και να κάνουν το 2-1. Παράλληλα, ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας και απέχουν μία νίκη από την πρόκρισή τους στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 20-18 στην πρώτη περίοδο, αλλά την ομάδα του Σακέτι να απαντά και να κλείνει το ημίχρονο στο +2 (33-35).

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τη Βενέτσια να ισοφαρίζει στο φινάλε της τρίτης περιόδου (49-49). Όσο πλησίαζε στο τέλος του, τόσο γινόταν και πιο συγκλονιστικό το παιχνίδι, με τους Γουάτ και Κρόφορντ να πετυχαίνουν διαδοχικά καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 65-65, που οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί, οι Κυπελλούχοι Ιταλίας αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και «έχτισαν» διαφορά νίκης (70-75 στο 44’). Το μόνο που κατάφερε η Ρεϊέρ στο φινάλε, ήταν να μειώσει με τρίποντο του Μπράμος (73-75).

Πρωταγωνιστές των νικητών οι Σόντερς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Κρόφορντ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματιάνγκ (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντέι (18 πόντοι), Γουάτ (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Μπράμος (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Το επόμενο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη στη Βενετία, με την πρόκριση στον τελικό να κρίνεται στις 3 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-35, 49-49, 65-65, 73-75 (παρ.).