Ευρώπη

Με στιλ και άνεση στα ημιτελικά η Μπρίντιζι

Με εξαιρετική εμφάνιση πίσω από τα 6.75μ., η Μπρίντιζι πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, επικρατώντας 93-81 της Τριέστε.

Η Μπρίντιζι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας 93-81 της Τριέστε, και έτσι πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η ομάδα του Φραντζέσκο Βιτούτσι ήταν εξαιρετική πίσω από τα 6.75μ., ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 14/27 τρίποντα (51%). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γκασμπάρντο με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο πρώην παίκτης του Προμηθέα Πατρών, Τζόρνταν Μπελ με 14 πόντους (4/7 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ.

Για την Τριέστε ξεχώρισαν οι Χένρι (17 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Ντόιλ (16 πόντους, 10 ασίστ), ωστόσο δεν έφτανα οι εμφανίσεις τους για να πάρουν το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Η Μπρίντιζι ήταν από την αρχή κυρίαρχη στο ματς, παίρνοντας από νωρίς μια καλή διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (43-38). Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα, οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και στο +10 (60-50 26').

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Τριέστε στην τέταρτη περίοδο, η Μπρίντιζι ββρήκε καλάθια σε καίρια σημεία του αγώνα και έφτασε στην άνετη νίκη 93-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-38, 66-61, 93-81.