Ευρώπη

Μπράμος λαμπρός οδήγησε τη Βενέτσια στα ημιτελικά!

Με τον Μάικ Μπράμος πρωταγωνιστή, η Βενέτσια συνέτριψε 87-62 την Τρέντο και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά των playoffs, όπου θα αντιμετωπίσει την Κρεμόνα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Βενέτσια το πέμπτο και καθοριστικό ματς της σειράς με την Τρέντο, την οποία παρέσυρε με το εντυπωσιακό 87-62. Έτσι, η ομάδα του Ντε Ραφαέλε έκανε το 3-2 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των ιταλικών playoffs, όπου θα συναντήσει την Κρεμόνα.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Μάικ Μπράμος, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 8/14 εντός παιδιάς και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τη Ρεϊέρ ο Χάινς, που είχε 23 πόντους με 6/8 τρίποντα, από… κοντά και ο Ντέι, με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τη Βενέτσια να προηγείται 16-14. Από ‘κει και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (40-24 στο 20’).

Και στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Ντε Ραφαέλε κυριάρχησαν και δεν απειλήθηκαν για να «καθαρίσουν» από την τρίτη περίοδο (59-39). Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με την μπίλια να… κάθεται στο 87-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 40-24, 59-39, 87-62.