Ευρώπη

Πάτησε το… γκάζι και έφυγε για τελικούς η Μπάγερν

Θέση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος έκλεισε η Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας 82-73 της Λούντβιγκσμπουργκ, για το 3-1 στους ημιτελικούς.

Ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο οδήγησε την Μπάγερν Μονάχου στη νίκη (82-73) επί της Λούντβιγκσμπουργκ και στο 3-1 στη σειρά, για την πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το comeback στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στα ίσα (57-57), με τους Βαυαρούς να χάνουν με πρόβλημα τραυματισμού τον Πάουλ Τσίπσερ. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Τρινκιέρι μπήκαν με ένα 10-2 (67-59) και κάνοντας επιμέρους σκορ 25-16, έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος της Μπάγερν ήταν ο Αμέιζ με 16 πόντους, με τον Γκιστ να είχε 11π., ενώ από 10π. είχαν οι Λούτσιτς και Τζόνσον.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Τζαμέλ ΜακΛίν, με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 41-34, 57-57, 82-73