Ευρώπη

Με σούπερ Σβεντ έκανε το 2-1 η Χίμκι

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Χίμκι, που συνέτριψε 91-64 την Ούνιξ Καζάν του Πρίφτη και απέχει μια νίκη από την πρόκρισή της στους τελικούς της VTB League.

Με τον Αλεξέι Σβεντ να κάνει… όργια, η Χίμκι «πάτησε» την Ούνιξ Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη (91-64) στη Μόσχα και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά των playoffs της VTB League. Ο ηγέτης της ομάδας του Κουρτινάιτις σταμάτησε στους 26 πόντους με 6/10 τρίποντα, κατέβασε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ! Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιάνις Τίμα, ο οποίος είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πλέον, οι Μοσχοβίτες αναζητούν μία ακόμα νίκη για να πάρουν το εισιτήριο για τους τελικούς της VTB, με το 4ο παιχνίδι του ζευγαριού να είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Τετάρτη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα από την αρχή και προηγήθηκαν 25-16 στην πρώτη περίοδο, ενώ διεύρυναν το προβάδισμά τους με το τέλος του ημιχρόνου (43-28), με τον Σβεντ να μοιάζει ασταμάτητος.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο η Χίμκι συνέχισε το «πάρτι» της, για να φτάσει στο +20 (70-50). Έτσι, η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Κουρτινάιτις να φτάνει στο τελικό 91-64. Από το ναυάγιο των ηττημένων διασώθηκε ο ΜακΚόλουμ, που είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-28, 70-50, 91-64.