Ευρώπη

Πήρε το «θρίλερ» με Γαλατά η Εφές και πλησιάζει στους τελικούς

Έστω και στα τελευταία λεπτά, η Εφές Ανατολού πήρε τη νίκη 71-64 στην έδρα της Γαλατάσαραϊ, έκανε το 2-1 στα ημιτελικά και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς της τουρκικής Λίγκας.

Η Εφές Αναντολού νίκησε 71-64 στην έδρα της Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη στον τρίτο μεταξύ τους ημιτελικό της TBL και έκανε το 2-1 στη σειρά, οπότε με μια νίκη την ερχόμενη Πέμπτη ξανά στην έδρα της «τσιμ μπομ» παίρνει το «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης τα βρήκαν «σκούρα» στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τέταρτη περίοδο τα «ξεσπάσματα» των Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς τους βοήθησαν να προκριθούν.

Ο Ντάνστον με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, με τον Μπράιαντ να τον ακολουθεί με 16 πόντους.

Από τη Γαλατάσαραϊ, οι Ντι Μποστ με 14 και Μπλάσκιρ με 11 πόντους δεν αρκούσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-29, 45-49, 64-71