Ευρώπη

«Ξέσπασε» στο δεύτερο ημίχρονο και ξαναπήρε προβάδισμα η Αρμάνι

Με περισσότερες λύσεις στο τέλος, η Αρμάνι νίκησε στο Μιλάνο 94-82 τη Βίρτους Μπολόνια στον τρίτο τελικό της Lega Basket και ξαναπήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε στο «Φόρουμ» 94-82 τη Βίρτους Μπολόνια στον τρίτο τελικό της Lega Basket και έκανε το 2-1 στη σειρά, οπότε χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να πάρει τα «σκήπτρα» από την αντίπαλό της, με τις δύο ομάδες να τα ξαναλένε την ερχόμενη Τρίτη στο «Φόρουμ».

Ένα 30-23 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο έφερε το +10 για την ομάδα του Ετορε Μεσίνα και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Μέλι με 22, Σιλντς με 19, Γκραντ με 14 και Ντατόμε με 12 πόντους. Για τους «ασπρόμαυρους», ξεχώρισαν οι Χάκετ με 18 και Τεόντοσιτς, Μπελινέλι με 14 πόντους.