Ευρώπη

«Ανάσα» για την Ανδόρα που κράτησε στο… άγχος την Μπούργος!

Η Ανδόρα αρνήθηκε να… χάσει από την Μπούργος και νικώντας την στην παράταση 73-71, πήρε βαθιά «ανάσα» στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ανδόρα νίκησε στην παράταση 73-71 την Μπούργος και πήρε το φιλί της… ζωής στη «μάχη» που δίνει για την παραμονή στη Liga Endesa, όπου πλέον αμφότερες έχουν ρεκόρ 9-21.

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -10, ενώ χάρη σε buzzer beater καλάθι του Φράνκε έστειλαν το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 65-65 της κανονικής διάρκειας.

Καθοριστικός ο Ολουμουγίουα για την Ανδόρα, καθώς με δικό του καλάθι στα 21’’ πριν τη λήξη του έξτρα πεντάλεπτου διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Νόκο από την άλλη να ήταν μοιραίος για την Μπούργος, αφού αστόχησε στην εκπνοή.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ με 18 πόντους, ενώ άλλους 13π. πρόσθεσε ο Χάνα.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Φίλιπ και Έντι με 13π. και 12π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 20-32, 42-52, 65-65 κ.δ., 73-71 παρ.