Ευρώπη

Break από Σάσαρι κόντρα στην Αρμάνι στην επιστροφή του Τζέιμς!

Με πρωταγωνιστές τον Στέφανο Τζεντίλε και τον Ρασόν Τόμας, η Σάσαρι επικράτησε 86-79 της Αρμάνι στο Μιλάνο και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

Break με το «καλημέρα» από τη Σάσαρι! Η ομάδα του Ποτσέκο έφυγε με το διπλό από το Μιλάνο (79-86) και έσπασε την έδρα της Αρμάνι για να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά των playoffs του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 18-16 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι «μπιανκομπλού» αντέδρασαν και με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο (35-41).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στην ομάδα του Πιανιτζιάνι, που έτρεξε επιμέρους σκορ 25-19 για να ισοφαρίσει (60-60). Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στο τελικό 79-86.

Πρωταγωνιστές για τη Σάσαρι, η οποία παραμένει αήττητη από τις 10 Μαρτίου (!), ο Ρασόν Τόμας (25 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Στέφανο Τζεντίλε (26 πόντοι με 11/15 εντός παιδιάς), ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Πολονάρα (13 πόντοι), Πιέρ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Για την Αρμάνι ξεχώρισε ο Μίτσοφ, που σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς πρόσθεσε 12 πόντους στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση. Θυμίζουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες, με το δεύτερο ματς της σειράς να είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-41, 60-60, 79-86.