Γενικά

Δίδυμοι πύργοι

Πρεμιέρα με νίκη έκανε στο τουρνουά «Ακρόπολις» η Λιθουανία η οποία επικράτησε με 78-61 της Ρωσίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ραμούνας Μπουτάουτας τα αδέρφια Λαβρίνοβιτς. Ο Κσιστόφ είχε 15 πόντους και εφτά ριμπάουντ ενώ ο δίδυμος αδερφός του Ντάριους τελείωσε το ματς με 12 πόντους. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Λίνας Κλέιζα, είχε 9 πόντους (1/2, 1/3,2/4), 7 ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Η πρώτη περίοδος μπορεί να χωριστεί σε δύο μέρη. Στο πρώτο πεντάλεπτο, το οποίο άνηκε στους Ρώσους και στα υπόλοιπα πέντε λεπτά στα οποία οι Λιθουανοί και πιο συγκεκριμένα ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ προηγήθηκε 7-11 αλλά οι Λιθουανοί «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 14-1 για το 21-12 με τον Κ. Λαβρίνοβιτς να έχει πετύχει εννιά πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν σε 23-18 με «γκολ-φάουλ» του ΜακΚάρτι με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Λιθουανούς με αποτέλεσμα η ομάδα του Ραμούνας Μπουτάουτας να φτάσει και στο +11 (31-20), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Ρώσοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω. Οι ρεζέρβες (Βιάλτσεφ, Φρίντζον, Σοκολόφ) έδωσαν λύσεις και έτσι η Ρωσία μείωσε σε 33-30 για να τελειώσει το ημίχρονο με τους Λιθουανούς να προηγούνται 36-34.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν το λες και ποιοτικό. Στα πρώτα έξι του λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 8-3, πριν οι Λιθουανοί αποφασίσουν να προσφέρουν θέαμα με τον Ρομπέρτας Γιαφτόκας για το 46-37 υπέρ της ομάδας του Ραμούνας Μπουτάουτας. Με βολές του του Μάντας Καλνιέτις, η Λιθουανία προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι (54-39), δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε με τους Λιθουανός να βρίσκονται και πάλι στο +15 (62-47).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα με τους Λιθουανούς να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα σε όλο το δεκάλεπτο και το ματς να τελειώνει με 78-61 .

Δεκάλεπτα: 23-18, 36-34, 62-47, 78-61

Λιθουανία (Μπουτάουτας): Μαζούτις 3, Καλνιέτις 2, Μασιούλις, Ν. Λαβρίνοβιτς 12, Λουκάουσκις 2, Ντελινικάιτις 2, Γιασάιτις 6, Κλέιζα 9, Κ. Λαβρίνοβιτς 15, Πετραβίτσιους 14, Γιαφτόκας 7, Γιομάντας 4.

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 5, Κουρμπάνοφ 6, Φρίτζον 6, Σοκολόφ 3, Κριάπα, Βιάλτσεφ 2, Μόνια 11, Πονγκράσοφ, ΜακΚάρτι 13, Σβεντ, Κάουν 2, Μοζγκόφ 8.

Επιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης