Ο Ηλίας Ψινάκης έκλεψε την παράσταση πριν την έναρξη των ματς. Μόλις, η μπάλα προσγειώθηκε στην άμμο, δεν τράβηξαν το βλέμμα από πάνω της όσοι παρακολούθησαν το Πανελληνίου πρωτάθλημα μπιτς που έγινε το διήμερο 13-14 Ιουνίου στον Σχοινιά.

Οι αγώνες έγιναν στο κεντρικό γήπεδο που πήρε την ονομασία «Καραντάσιου - Τριανταφυλλίδη» προς τιμή των δύο κορυφαίων αθλητών, οι οποίοι μάλιστα τιμήθηκαν από την ΕΣΑΠ, τον ιδιοκτήτη του «Καράβι κλαμπ» Μπάμπη Μανιάτη και τον εντεταλμένο σύμβουλο αθλητισμού του Δήμου Μαραθώνα Αλέξανδρο Σόμογλου που εκπροσώπησε τον δήμαρχο Ηλία Ψινάκη.

Μεγάλη ήταν και η συμμετοχή των φίλων του αθλήματος που παρακολούθησαν τους αγώνες ενώ είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν αναμνηστικά της διοργάνωσης και διάφορα είδη του βόλεϊ από τον πλούσιο και ανανεωμένη κατάλογο τη μπουτίκ της ΕΣΑΠ.

Στο τουρνουά επαγγελματιών, οι ομάδες που κατέκτησαν την πρόκριση για την τελική φάση που θα γίνει στην Γλυφάδα (27-28 Ιουνίου) είναι οι Κασάμπαλης-Δημητριάδης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και Τσαλικιάν-Καμινιώτης.

Οι δύο παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησαν την πρώτη θέση στον βόρειο όμιλο, επικρατώντας στον τελικό των Βασίλη και Δημήτρη Ζήση με 2-0 (21-17, 21-6).

Στο ταμπλό του νότου οι Τσαλικιάν, Καντιώτης ξεπέρασαν για άλλη μια φορά τον εαυτό τους. Μετά την επιτυχία τους το Σάββατο όπου κατέκτησαν τον τίτλο στην κατηγορία Golden ανδρών πήραν πρόκριση για τους επαγγελματίες οπου και εκεί πήραν την πρώτη θέση δημιουργώντας μια ξεχωριστή επίδοση.

ΤΑΜΠΛΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΒΟΡΡΑ ΚΑΙ ΝΟΤΟΥ

Α' Όμιλος (Κεντρικό Γήπεδο)
Βολουδάκης / Α.Δημητριάδης - Αριστόπουλος / Αδαμόπουλος 2-0 (21-13, 21-16)
Αριστόπουλος / Αδαμόπουλος - Τσαλικιάν / Καντιώτης 0-2 (19-21, 14-21)
Τσαλικιάν / Καντιώτης - Βολουδάκης / Α.Δημητριάδης
Β΄ Όμιλος (Κεντρικό Γήπεδο)
Παπαγγελόπουλος / Kόβαλτσουκ - Γκούζντα / Αλεξίου 2-1 (12-21, 21-19, 15-7)
Κούνας / Βλαχάκης - Παπαγγελόπουλος / Kόβαλτσουκ 2-1 (16-21, 21-18, 15-12)
Γκούζντα / Αλεξίου - Κούνας / Βλαχάκης 2-0 (21-11, 21-18)
Γ΄ Όμιλος (1ο Γήπεδο)
Δ.Εφραιμίδης / Σαμπάνης - Κασαμπαλής / Δημητριάδης 0-2 (12-21, 16-21)
Κασαμπαλής / Δημητριάδης - Ζωγράφος / Μπιλάλης 0-2 (16-21, 18-21)
Ζωγράφος / Μπιλάλης - Δ.Εφραιμίδης / Σαμπάνης 0-2 α.α.
Δ΄ Όμιλος (1ο Γήπεδο)
Ζήσης / Ζήσης - Κολτσιάκης / Αυγητίδης 2-0 (21-17, 21-11)
Βασιλάκος / Βλαχοστάθης - Ζήσης / Ζήσης 0-2 (15-21, 17-21)
Κολτσιάκης / Αυγητίδης - Βασιλάκος / Βλαχοστάθης 1-2 (17-21, 21-18, 01-15*)
(*τραυματισμός Αυγητίδη στο tie break)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΒΟΡΡΑ
Βασ. Ζήσης / Δημ. Ζήσης - Δ.Εφραιμίδης / Σαμπάνης 2-0 (21-18, 21-11)
Βασιλάκος / Βλαχοστάθης - Κασαμπαλής / Δημητριάδης 0-2 (12-21, 16-21)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΝΟΤΟΥ
Τσαλικιάν / Καντιώτης - Παπαγγελόπουλος / Kόβαλτσουκ 2-1 (33-31, 21-23, 15-13)
Γκούζντα / Αλεξίου - Βολουδάκης / Α.Δημητριάδης 1-2 (22-20, 15-21, 11-15)

ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΟΡΡΑ
Βασ. Ζήσης / Δημ. Ζήσης - Κασαμπαλής / Θωμάς Δημητριάδης 0-2 (17-21, 16-21)

ΤΕΛΙΚΟΣ ΝΟΤΟΥ
Τσαλικιάν / Καντιώτης - Βολουδάκης / Ανέστης Δημητριάδης 2-0 (21-19, 21-16)

Εκτός από την κατηγορία των επαγγελματιών αθλητών που οι ομάδες τους ήταν χωρισμένες σε βορρά και νότο, έγιναν ακόμα πέντε κατηγορίες, η ανδρών Silver, στις γυναίκες Gold και Silver και στο μεικτό που σημειώνει μεγάλη επιτυχία επίσης οι κατηγορίες Gold και Silver.

Στο τουρνουά ανδρών Silver και πάλι νικητές ήταν οι Ρέγκος, Ζαμπιάκης, μετά τη νίκη τους στον τελικό επί των Βανταράκη και Κουμανταρέα με 2-0 (15-13, 15-12).

Στο τουρνουά γυναικών Gold νικήτριες ήταν το δίδυμο Καζάκου και Μυρίλλα της Βάρης, που νίκησαν 2-1 (10-15, 15-12, 15-07) τις Κοκκίου και Παπαδάκη.

Στο τουρνουά γυναικών Silver οι Γρίσπου, Μπιτσάκου δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες για να κατακτήσουν την κορυφή, αφού επικράτησαν 2-0 (15-08, 15-02) απέναντι στις Oζοκουέρε και Νικολακοπούλου.

Στο τουρνουά μεικτού Gold νικήτρια ήταν η ομάδα των Μαύρου, Σακελαρίδη, που επιβλήθηκαν στον τελικό των Γεωργαντά και Χούτου με 1-2 (26-28, 15-9, 9-11).

Στο τουρνουά μεικτού Silver νικήτρια ήταν η ομάδα των Βούλγαρη, Μαγρίππη, επικρατώντας των Μανιουδάκη και Καστορίνη με 2-0 (15-13, 15-11).