Ένας εντυπωσιακός Μάρκους Έρικσον καθοδήγησε την Γκραν Κανάρια στη νίκη-οξυγόνο επί της Μάλαγα, 85-76 εντός έδρας. Ο Σουηδός γκαρντ σημείωσε 26 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (10/14 εντός παιδιάς) και έστειλε μήνυμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος φιλοξενείται από τη νησιωτική ομάδα την Πέμπτη για την Ευρωλίγκα.

Το σύνολο του Μαρτίνεθ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 49-36 στο ημίχρονο, αλλά οι Ανδαλουσιανοί αντέδρασαν και μείωσαν (69-62 στο 33’) με μπροστάρη τον Γουίλτζερ, που σημείωσε 17 πόντους. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στο τελικό 85-76.

Η Μπανταλόνα επανήλθε άμεσα στις νίκες και συνέχισε την ανοδική πορεία της, αφού έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ομπραντόιρο (77-84). Λαπροβίτολα (20 πόντοι), ΜακΦάντεν (17 πόντοι), Χαραγκόντι (17 πόντοι) καθοδήγησαν τους Καταλανούς, ενώ για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Βασιλειάδης, που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις.

Η ομάδα του Φερνάντεθ προηγήθηκε 26-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν με εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (15-30 το επιμέρους σκορ) και έφτασαν στη νίκη. Από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Μπροτζιάνσκι (20 πόντοι), Σινγκλέρ (16 πόντοι).

Βήμα παραμονής έκανε η Μπούργος, που έκαμψε την αντίσταση της Ανδόρας, 66-62 εντός έδρας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Χούσκιτς, που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντιανέ (15 πόντοι, 15 ριμπάουντ).