Ο Άρης νίκησε με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της εξ αναβολής πρεμιέρας της Volley League και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή διοργάνωση, σταματώντας το 7-0 σερί των ακριτών, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της περυσινής αγωνιστικής περιόδου και αφήνοντας την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη στο -1 από την κορυφή.

Ο Εθνικός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά μετά το τέταρτο σετ έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Πρωταγωνιστές του Άρη ήταν ο Αινείας Τζελάτι και ο Γιάννης Κυριακίδης, με τον πρώτο να ανεβαίνει μετά το τρίτο σετ και το δεύτερο να κερδίζει 5 άσσους και να κρατάει την υποδοχή των «κιτρινόμαυρων»

Από τους ακρίτες, ο Σούλιαγκιτς ήταν πρώτος σκόρερ, αλλά στο τέταρτο και πέμπτο σετ υπήρχαν μεγάλα κενά στην υποδοχή τους.

1ο σετ: 8-6, 14-16,17-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18
3ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-16
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-10, 15-12

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (9/11 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 38% υπ -31% άριστες), Τζελάτης 22 (20/43 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 88% υπ -71% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μούχλιας 4 (4/9 επ, 85% υπ - 46% άριστες), Παπασταματάτος

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (4/16 επ, 3 άσσοι, 68% υπ -42% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (19/51 επ, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (9/17 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (7/30 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ -28% άριστες) / Δαρίδης (λ, 53% υπ - 32% άριστες), Βλαχόπουλος

Ο Γιάννης Μέλκας είπε πως: «Μπράβο στα παιδιά και ειδικά σε αυτά που είχαν προβλήματα τραυματισμών. Είχαμε πολλά προβλήματα όλη την εβδομάδα, αλλά τα κρύψαμε για να μη φανούν ως δικαιολογίες. Ένας από τους παίκτες που είχε πρόβλημα με αυχενικό και πήγε καλά ήταν ο Τζελάτης. Κρατήσαμε χαμηλά τα αδέλφια Δαλακούρα και το διαγώνιο του Εθνικού.

Όταν, μετά το 1-2 σετ, είδαμε πως τη ζημιά μας την κάνουν οι κεντρικοί του Εθνικού, αλλάξαμε την τακτική μας και εστιάσαμε πάνω στους κεντρικούς. Αυτή η αλλαγή έφερε αποτέλεσμα. Η νίκη αυτή είναι πολύ σημαντική, γιατί αυτά τα ματς στην έδρα μας έχουμε στόχο να τα κερδίζουμε, έτσι ώστε ανεβαίνουμε και βαθμολογικά και ψυχολογικά».

Ο Σάκης Μουστακίδης τόνισε πως: «Δεν παίξαμε αυτό που ήθελα και που μπορεί η ομάδα. Ειδικά στο δεύτερο και στο τέταρτο σετ, ήμασταν πολύ κακοί. Στο 2-1 σετ δεν χαλαρώνεις, αλλά πρέπει να κάνεις περισσότερη προσπάθεια για να πάρεις τη νίκη. Δεν ήμασταν καλοί σε κάποια κομμάτια που πρέπει να τα δουλέψουμε, ώστε να αποκτήσουμε διάρκεια και αντοχή. Αυτός είναι ο αθλητισμός. Από σήμερα μέχρι τις 23 Δεκεμβρίου, έχουμε αγώνες Τετάρτη - Σάββατο και πληρώνουμε κακούς προγραμματισμούς και την απεργία των διαιτητών.

Την Τετάρτη, έχουμε τη ρεβάνς στην Ευρώπη, το Σάββατο με Ολυμπιακό, ακολουθεί ο ΠΑΟΚ και πάει λέγοντας. Πρέπει να μάθουμε να παίζουμε σε δύσκολες συνθήκες και να διαχειριζόμαστε καταστάσεις υπό πίεση. Δεν υπάρχει ζήτημα κούρασης, αλλά διαχείρισης και εμπειρίας».