Με σούπερ εμφάνιση από τον Μίκι, η Χίμκι πέρασε από την έδρα της Αστάνα (81-88), έκανε το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά για τον πρώτο γύρο των playoffs της VTB League και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ούνιξ Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη.

Το σύνολο του Κουρτινάιτις έβγαλε τις… σκούπες και απέδειξε την ανωτερότητά της κόντρα στην ομάδα του Καζακστάν, αν και δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το τρίτο παιχνίδι αφού βρέθηκε να χάνει 25-11 στο 8’.

Εντούτοις, οι Ρώσοι αντέδρασαν και με σερί 13-0, έκλεισαν στο -1 την πρώτη περίοδο (25-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 50-48 στο 20’.

Η ομάδα της Μόσχας πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν με 5 πόντους διαφορά (62-67), ενώ στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήλεγξε το ρυθμό και έφτασε στο τελικό 81-88.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίκι, που σημείωσε 25 πόντους με 11/12 εντός παιδιάς και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Από… κοντά σε απόδοση οι Τίμα (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς (12 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ ο Σβεντ ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, αλλά με 6/20 εντός παιδιάς.

Από την άλλη, το… πάλεψαν οι Ο’ Μπράιεν (17 πόντοι), Χόρτον (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Κλέμονς (15 πόντοι, 8 ασίστ), Τζένκινς (12 πόντοι, 7 ασίστ), Γκροσέλ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-50, 62-67, 81-88.