Απόλυτη κυρίαρχος η Μπάγερν, νίκησε 95-80 τη Ράστα Φέχτα στο Μόναχο και έκανε το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά για να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς της Μπουντεσλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ ή την Άλμπα.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον τρίτο ημιτελικό και προηγήθηκαν 29-12 στην πρώτη περίοδο. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στο φινάλε του ημιχρόνου (49-41).

Και το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 28-19 για να ξεφύγουν με 17 πόντους διαφορά (77-60) και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη τους, που ήρθε με το τελικό 95-80.

Πρώτοι σκόρερ για την Μπάγερν οι Λούτσιτς, Μπάρτελ, οι οποίοι είχαν 17 πόντους έκαστος. Από… κοντά ο Τζέντοβιτς, με 15 πόντους, και ο Γιόβιτς, με 14 πόντοι και 7 ασίστ.

Για τη Ράστα Φέχτα έκανε όργια, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, ο πρώην παίκτης του Κολοσσού Ρόδου, Τι Τζέι Μπρέι, που σημείωσε 38 πόντους με 10/13 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 49-41, 77-60, 95-80.