Σκούρα τα βρήκε απέναντι στη Μούρθια η Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίστασή της και να νικήσει 98-87, σε εξ αναβολής παιχνίδι του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της «βασίλισσας» στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πετύχουν 51 πόντους και να πάνε και προηγούμενοι στα αποδυτήρια. Εκείνο που έκανε τη διαφορά στο ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Λάσο έκαναν επιμέρους σκορ 26-9.

Έτσι, η πρωτοπόρος Ρεάλ ανέβηκε στο 19-1. Κορυφαίος ήταν ο Ταβάρες, ο οποίος έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ και ακολούθησαν οι Γιουλ και Ντεκ με 14π. ο καθένας.

Από την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, που έπεσε στο 8-12, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράντοβιτς με 24 πόντους. Όμως, εξαιρετική παρουσία είχε ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου, Φράνκαμπ, με 20 πόντους, ενώ ντεμπούτο με υποσχέσεις έκανε ο μέχρι πρότινος φόργουορντ της Λάρισας, Γουέμπ, με 12π., 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στα… ρηχά κινήθηκε ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, Στρόμπερι, με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 47-51, 73-60, 98-87