Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ τον Φοίνικα Σύρου στο Ζηρίνειο, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Volley League και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά, η οποία μεταφέρεται τώρα την Παρασκευή στο νησί των Κυκλάδων, όπου οι νικητές θέλουν δεύτερη νίκη για να πλησιάσουν στον τελικό και οι «πειρατές» την ισοφάριση για να ξαναμπούν στο «κόλπο».

Ο Φοίνικας Σύρου δεν είχε σε καλή μέρα τους δύο κορυφαίους επιθετικούς του Ντόκιτς και Κάλντγουελ. Βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά, όταν προηγήθηκε με 8-5 στο πέμπτο σετ, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα, καθώς η Κηφισιά με τον Γιοβάνοβιτς, το αποτελεσματικό μπλοκ και τη σταθερή υποδοχή, έκανε την «ανατροπή» και πήρε τη νίκη.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 11-10 του πέμπτου σετ, όταν ο Φοίνικας έβγαλε άμυνα, αλλά στην πάσα για την κόντρα επίθεση ο Ντόκιτς χρεώθηκε με «πιαστή» μπαλιά.

5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-10, 15-12

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν αό 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Μπίσετ 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 18 (16/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (24/46 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 47% υπ -33% άριστες), Κάπελλας, Κόβαλτσουκ 7 (5/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -33% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 6 (3/8επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/41 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 15 (15/24 επ, 55% υπ -41% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Ηλίας, Λάππας 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ)

Ο Κώστας Αρσενιάδης είπε πως: «Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια. Κάναμε το 1-0 στις νίκες. Βγάλαμε ψυχή στο γήπεδο. Κάθε μέρα που περνάει, μας δίνει και μια επιπλέον δυσκολία. Είναι σα να μας παίζει η τύχη ένα περίεργο παιχνίδι. Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο. Κρατάμε το 1-0 και βλέπουμε».

Ο Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε πως: «Η Κηφισιά έχει το πλεονέκτημα του 1-0, είναι, όμως, μόνο το πρώτο βήμα. Είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε το προβάδισμα στη σειρά, αλλά τις χάσαμε. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας. Δεν είναι, όμως, δυνατόν να νικήσουμε την Κηφισιά όταν ο διαγώνιος και καλύτερος επιθετικός μας κάνει τόσα λάθη.

Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσει το επίπεδο απόδοσής του. Στο επόμενο παιχνίδι, όλα είναι ανοιχτά. Περιμένω μεγάλη μάχη».