Η Πόρτο νίκησε άνετα 3-0 στο δεύτερο ημίχρονο τη Μορεϊρένσε στο «Ντραγκάο» για τη 12η αγωνιστική της Primeira Lega και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μετά την αναβολή του ματς της Μπενφίκα στην έδρα της Σάντα Κλάρα, αγώνας που μεταφέρθηκε για τη Δευτέρα, λόγω της έντονης κακοκαιρίας, με τους «δράκους» να βρίσκονται τώρα στο -4 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας και να αφήνουν τους φιλοξενούμενους στο +3 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο σκόραραν νωρίς με το πέναλτι του Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 22’, στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν αρκετές ευκαιρίες και είδαν να τους ακυρώνεται, μέσω VAR, γκολ, πριν ο Μαρτίνες στο 88’ και ο Εβανίλσον με προβολή στο 90’ διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα.