Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 σετ την ΑΕΚ στο τάι μπρέικ στο Βραχάτι, ενώ έχανε 0-2 σετ, στο ματς που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική της Volley League και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους «κιτρινόμαυρους» στην όγδοη.

Όλα τα σετ ήταν «γεμάτα» και ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες λύσεις στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, την είσοδο του Τσέλιου, την άνοδο του Αμπράο και τη σταθερότητα του Δημητριάδη, κατάφερε να νικήσει και να σημειώσει την όγδοη νίκη του σε 15 αγώνες.

Ο Μάκης Κανέλλος ήταν ο κορυφαίος της "Ενωσης". Είναι ο πέμπτος αγώνας της ΑΕΚ στο πέμπτο σετ και η δεύτερη ήττα στο τάι μπρέικ.

Ο Γιώργος Τζιουμάκας μπήκε αλλαγή μόνο στο τέταρτο σετ, καθώς αισθάνθηκε ξανά ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο πέμπτο σετ, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε 9-8. Ο Ολιβέιρα ισοφάρισε 9-9 και ο Γκλαντστόουν, που πήγε στο σερβίς, πήρε δύο άσσους, ο Παπαδόπουλος έκανε λάθος και με συνολικό σερί 4-0 το σκορ "εκτοξεύτηκε" στο 12-9. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Τσέλιου και άουτ του Παπαδόπουλου.

5ο σετ: 5-4, 10-09, 12-09, 15-11

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 9 μπλοκ, 61 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 4π. (3/4επ., 1 άσσος), Ολιβέιρα 16 (15/37, 1 μπλόκ, 37%υπ., 27%αρ.), Γκλαντστόουν 10 (5/10, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/1), Ροντρίγκο 21 (19/38, 2 μπλοκ, 68%υπ., 54%αρ.), Γουάλαφ 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. - 57%υπ., 35%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.), Τσέλιος 9 (7/9επ., 2 μπλοκ)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 9π. (4/5επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (14/44επ.), Στοΐλοβιτς 22 (21/46, 1 άσσος, 64%υπ., 43%αρ.), Κανέλλος 13 (8/14, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιμπραχίμοφ 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 40%αρ.) / Γκαράς ( λ. 29%υπ., 11%αρ.), Κρέτσης, Τζιουμάκας 2 (2/3επ.), Λάππας 2 (2/10επ.)

Ο Ακης Φλαούνας, που έκανε ντεμπούτο στη Volley League, δήλωσε πως: «Σε όλα τα σετ είχαμε διάθεση και παλέψαμε έναν δυνατό αντίπαλο στην έδρα του. Ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα, είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Κρατάμε την καλή εμφάνιση, τη διάθεση και την ενέργεια που έβγαλαν όλοι οι παίκτες στο γήπεδο. Με τέτοιο πάθος δεν φοβόμαστε τίποτα και θα πάρουμε τα ματς που θέλουμε, όχι μόνο για την παραμονή, αλλά και για την είσοδο στην οκτάδα».

Ο Κώστας Δεληκώστας τόνισε πως: «Δεν πήγαμε καλά στο μπρέικ πόιντ και στο σερβίς, ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Αντίθετα, ήμασταν καλοί στο σάιντ-άουτ. Μου άρεσε πολύ για πρώτη φορά που "γυρίσαμε" ματς από 0-2 σετ. Είμαι περήφανος για τους νέους παίκτες μου. Δείξαμε χαρακτήρα σε μία κακή μέρα, γιατί ο Παμβοχαϊκός επενδύει σε νέους σε ηλικία αθλητές, αλλά ακόμα θέλουν δουλειά. Μπράβο στον Τσέλιο που επιμένει και, παρά τις δυσκολίες, δείχνει συνεχή βελτίωση».

TAGS: A.E.K.