Στην καθαρά... τυπική διαδικασία του μικρού τελικού του Super Cup επικράτησε το Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων νίκησε 73-69 τον Άρη και κατέκτησε την τρίτη θέση στη διοργάνωση, δίνοντας παράλληλα «τόπο στα νιάτα», εφόσον η συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν είχε καμία άλλη σημασία παρά για λόγους προετοιμασίας.

Γενικότερα, είναι αξιοσημείωτο πως το Περιστέρι έπαιξε για αρκετά λεπτά με τους μικρούς (Αβδάλα, Ζούγρη, Σταυρακόπουλο) οι οποίοι πήραν πολλές πρωτοβουλίες και χάρισαν επί της ουσίας το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα τους. Ο δανεικός από τον Παναθηναϊκό γκαρντ ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος από τον Άρη, τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 λάθη.

To ματς

Η ομάδα του Καστρίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από κει και πέρα το Περιστέρι ανέβασε στροφές και με πολύ καλές και οργανωμένες επιθέσεις «μάζεψε» τη διαφορά και το πρώτο 20λεπτο βρήκε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με βραχεία κεφαλή (41-39).

Οι παίκτες του Λιμνιάτη συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να ελέγχουν το παιχνίδι, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 και όλα κρίθηκαν στην 4η και τελευταία περίοδο. Ένα ξέσπασμα των παικτών του Περιστερίου στα τελευταία λεπτά τους έδωσε... αέρα 7 πόντων (70-63) και παρά την προσπάθεια των «κιτρίνων» να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση (70-66), η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε τη νίκη με 73-69.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Τηγάνης, Μηλαπίδης

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73

Άρης (Καστρίτης): Μπανκς 5 (3 ριμπάουντ), Νόλεϊ 5, Ντε Τζούλιους 11 (4 ριμπάουντ), Γούντμπερι 6, Μαντζούκας 7 (6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 22 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κλέι, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 6

Περιστέρι (Λιμνιάτης): Πουλιανίτης 7 (4 ριμπάουντ), Αβδάλας 17 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάτον 8 (7 ριμπάουντ), Κάρμπερι 2, Έντι 13 (3/4 τρίποντα), Κόφεϊ 4 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Πάπας 9 (2/6 τρίποντα), Σταυρακόπουλος 9 (2/2 τρίποντα), Τσουργιάννης, Χάρις, Ζούγρης 4