Πατώντας γκάζι στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από τη Σαραγόσα (70-85) και κατέγραψε τη 10η διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, σε ένα ματς που λειτούργησε ως πρόβα τζενεράλε για το Final Four της Ευρωλίγκας.

Οι «μερένγκες» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (20-10) στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (42-32). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και μείωσαν σε απόσταση βολής (56-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε η διαφορά κλάσης και το βάθος πάγκου της ομάδας του Λάσο, που έτρεξε επιμέρους σκορ 27-14 για να φτάσει στο υπέρ της τελικό 85-70. Έτσι, η Ρεάλ έφτασε στην 8η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (26-6).

Κορυφαίος της «Βασίλισσας» ο Ταβάρες, που είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε σε απόδοση ο Ράντολφ, με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-42, 56-58, 70-85.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η ΟΥΚΑΜ Μούρθια επικράτησε 78-76 της Μάλαγα και σφιχταγκάλιασε την παραμονή της. Μπούκερ (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ράντονσιτς (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ), με τον δεύτερο να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι για τους γηπεδούχους με buzzer beater φόλοου!

Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γουίλτζερ (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-38, 56-57, 78-76.