Απίστευτη παράσταση για τη Φενέρμπαχτσε στον πρώτο ημιτελικό των playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος, αφού διέλυσε την Τόφας (102-68) στην Κωνσταντινούπολη, έκανε το 1-0 και απέδειξε ποιος είναι το αφεντικό της σειράς.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έστησε πάρτι στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά και έκλεισε το ημίχρονο στο +20 (59-39)! Στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε ακόμα περισσότερο (83-50), για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα με σχετική άνεση (102-68).

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (28/34 δίποντα, 11/23 τρίποντα), ενώ μοίρασαν 31 ασίστ! Πρώτος σκόρερ ο Μέλι, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με 10/13 εντός παιδιάς, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ντουβερίογλου.

Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Ντουρμάζ, ο οποίος είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Η δεύτερη συνάντηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τη Δευτέρα, με την πρόκριση στον τελικό να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 59-39, 83-50, 102-68.