Ο Εθνικός νίκησε με 3-1 σετ την Πανβίτα στην Αλεξανδρούπολη, στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τα προκριματικά του Challene Cup βόλεϊ των ανδρών και, σε συνδυασμό με τη νίκη με το ίδιο σκορ την περασμένη εβδομάδα στη Σλοβενία, πήρε την πρόκριση στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη έχασαν το πρώτο σετ και, αν και δυσκολεύτηκαν στα τρία επόμενα, πήραν τη νίκη.

Μετά το 0-1 σετ ανέβηκε ο Κασαμπαλής, οι Ίλιτς, Βλαχόπουλος βοήθησαν αρκετά και η «ανατροπή ήρθε εύκολα, αφού μόνο στο τρίτο σετ οι Σλοβένοι προέβαλαν αντίσταση.

«Δείξαμε χαρακτήρα και "γυρίσαμε" το παιχνίδι μετά το πρώτο σετ, παίζοντας καλό βόλεϊ. Είναι μια νίκη ψυχολογίας μετά την ήττα από τον Άρη, ενώ θέλω να πω ότι έχω τους παίκτες για να σηκώσουν και το βάρος της Ευρώπης», τόνισε ο Έλληνας τεχνικός μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Στην κυρίως φάση της διοργάνωσης, ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει την, επίσης, σλοβένικη Πριέβιντζα.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 27-25, 25-21

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (8/19 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 38% άριστες), Ίλιτς 7 (4/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 14 (12/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (2/4 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 21 (16/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Δαρίδης -λ (53% υπ. – 29% άριστες ) / Βλαχόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σούλιαγιτς

Πανβίτα Πόμγκραντ (Φους): Ντέτελα 19 (15/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Πέλεμις 2 (2/5 επ.), Κβας 1 (1/2 επ.), Ρόγινικ 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 50% άριστες), Μπογκοζάλετς 21 (17/43 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φλίσαρ 16 (12/18 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντρβάριτς 5(1/2 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μένιχ -λ (57% υπ. – 57% άριστες) / Κβας