Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Challenge Cup βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» επικράτησε με άνεση 3-0 σετ της Σενουά και ταξιδεύει σε μία εβδομάδα στην Ελβετία (21:00) για να κλειδώσει την πρόκριση. Του αρκεί να πάρει δύο σετ, ενώ ακόμη και σε ήττα με 3-1 σετ, το ματς θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικοί από τη γραμμή του σερβίς, μετρώντας τέσσερις άσσους στο πρώτο σετ και με ένα ξέσπασμα που τους έφερε στο +5 (19-14) το καθάρισαν επί της ουσίας (25-21).

Στο δεύτερο οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά λάθη των αντιπάλων τους, αλλά είχαν για δύναμή τους το μπλοκ στο φιλέ και γύρισαν το 6-8 στο 12-11. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο ως το 18-17, αλλά ένα σερί 7-3 ήταν αρκετό για να κάνει το τριφύλλι το 2-0 (25-20).

Με ένα γρήγορο 2-0 ξεκίνησε στο τρίτο σετ η Σενουά, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να απαντά και να διατηρεί ένα προβάδισμα δύο πόντων (9-7). Οι Ελβετοί ισοφάρισαν, αλλά ένα νέο ξέσπασμα των «πράσινων» που εκμεταλλεύτηκαν και τα λάθη των αντιπάλων τους τους έφεραν στο +4 (17-13). Και επί της ουσίας το ματς τελείωσε εκεί, αφού ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, παίρνοντας μια καθαρή νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-20.