Η Βαλένθια εξασφάλισε την πρώτη θέση και την πρόκριση στον έβδομο όμιλο του Eurocup Γυναικών νικώντας με 78-75 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Πολύ καλές στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκες», βρέθηκαν στο -13 λόγω της πολύ κακής τρίτης περιόδου αλλά παρότι ανέτρεψαν την κατάσταση «λύγισαν» στο τέλος. Κορυφαία η Κεγιάνα Γκρέιβς με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από 14 είχαν Τζάκι Γέμελος και Τζέσιμα Τόμας, με την τελευταία όμως να έχει κακές επιλογές στο φινάλε.

Οι «ερυθρόλευκες» με ένα σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου έφτασαν στο +7 (20-13), ενώ στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου έφτασαν σε διψήφια τιμή (26-16). Στο επόμενο πεντάλεπτο, ωστόσο, κυριάρχησε η Βαλένθια και με ένα επί μέρους 3-16 ανέκτησε το προβάδισμα (29-31). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 43-41, ωστόσο στην συνέχεια κατέρρευσε. Οι Ισπανίδες «έτρεξαν» ένα 6-21 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, (49-62), αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με αφετηρία την άμυνά τους επέστρεψαν στο ματς και 2:13 πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 70-69 χάρη στις βολές της Γκρέιβς. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με ένα 0-4, αλλά το τρίποντο της Τόμας έφερε το ματς στα ίσα (73-73) με 34’’ να απομένουν. Η Βαλένθια, ωστόσο, χαμογέλασε στο τέλος φτάνοντας στη νίκη από τη γραμμή των βολών με την Τόμας να έχει ένα άστοχο λέι απ και βήματα στις δύο τελευταίες επιθέσεις.

Δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78