Την πρόκριση στα τελικά του Ευρωμπάσκετ του 2022 από τον 6ο προκριματικό όμιλο εξασφάλισε η Ουκρανία, η οποία επικράτησε 70-65 της πρωτοπόρου Σλοβενίας, που με τη σειρά της, ολοκλήρωσε την παρουσία της στον όμιλο με 10β. και ρεκόρ 4-2.

Οι Ουκρανοί πέρασαν στη δεύτερη θέση με 8β. και ρεκόρ 3-2, μπροστά από την Ουγγαρία που έχει 7β. (3-1) και ένα ματς λιγότερο κόντρα στην Αυστρία (21/2). Απομένει και το μεταξύ τους παιχνίδι, που θα γίνει την προσεχή Δευτέρα (22/2), αλλά σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα στους άλλους ομίλους, η μεν Ουκρανία προκρίθηκε από σήμερα, ενώ η Ουγγαρία πήρε το εισιτήριο ως μια από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάντα το προβάδισμα στο σκορ, παίρνοντας μάλιστα και διαφορά επτά πόντων (30-37) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και προηγήθηκαν εκείνοι με +7 (60-53) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με σκορ 70-65.

Κορυφαίος παίκτης των νικητών ήταν ο Ρεντλ με 24 πόντους και 5 ασίστ, ενώ από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρούπνικ με 18 πόντους, 5 ασίστ, αλλά και ισάριθμα λάθη.