Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της Ρεάλ στην έδρα της Ομπραντόιρο με 89-88, που εξασφάλισε στους Μαδριλένους την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Liga Endesa από την 32η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα 6,6'' πριν το τέλος με κάρφωμα του Λαουρίνους Μπιρούτις, αλλά η «βασίλισσα» στην τελευταία επίθεση ευτύχησε να σκοράρει. Το σουτ του Σέρχιο Γιουλ εκτός ισορροπίας ήταν άστοχο, αλλά ο Αλμπέρτο Αμπάλδε με φόλοου και μόλις 0,2'' να απομένουν έκρινε το ματς.

Ο Γιουλ με 21 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τη Ρεάλ, πέραν του Αμπάλδε που είχε 10 πόντους, ενώ 13 είχε ο Άνταμ Χάνγκα και 12 ο Βενσάν Πουαριέ.

Πλέον η Ρεάλ με 23-9 είναι σίγουρα δεύτερη στην κανονική περίοδο, πίσω από την Μπαρτσελόνα (25-7) και μπροστά από Μπανταλόνα και Βαλένθια (21-11).