Ανώμαλη προσγείωση για την Μπρέσια!

Με ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και ψυχραιμία στο τέλος, η Σάσαρι έκανε το break και νικώντας 91-85, έφερε τη σειρά των playoffs στο 1-1, παίρνοντας έτσι και το πλεονέκτημα έδρας!

Η ομάδα της Σαρδηνίας είχε ένα σταθερό προβάδισμα σ’ όλο το δεύτερο μέρος και μάλιστα ήταν στο +12 (72-84), στο 36’. Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν μία τρομερή αντεπίθεση και μείωσαν στο καλάθι (83-85), στο 39’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι δεν… πτοήθηκαν και πήραν το ροζ φύλλο.

Έξι παίκτες της Σάσαρι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μπέντζιους να ήταν κορυφαίος με 16 πόντους, ενώ από 15π. είχαν οι δύο παλιοί γνώριμοι των ελληνικών παρκέ, Ντέιβιντ Λόγκαν του Παναθηναϊκού και Τζέραλντ Ρόμπινσον του Προμηθέα Πάτρας. Νταμπλ-νταμπλ για τον Μπίλαν με 14π. και 11 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, για ακόμη μία φορά ξεχώρισε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ με 27 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-41, 57-67, 85-91